Jeśli szukasz niezawodnego źródła młodości, zdrowia i prawidłowego widzenia, to zastanów się, czy witamina E występuje w Twojej diecie we właściwych ilościach. Jej niedobór może negatywnie wpływać na każdą sferę życia! Poniżej dowiesz się więcej

Produkty po ukąszeniu owadów

Produkty po ukąszeniu owadów

Sprawdź produkty wspomagające po ukąszeniu owadów, a także chroniące przed owadami.
Po ukąszeniu
Preparaty na owady
Ochrona przed owadami

Pod nazwą witaminy E kryje się osiem organicznych związków chemicznych: 4 tokeferoli oraz 4 toketrienoli. Najwłaściwsze postępowanie w ich przypadku to dostarczanie wszystkich form witaminy, ponieważ każda z nich ma swoje indywidualne właściwości. Należy przy tym pamiętać, iż witamina E ulega niszczeniu w trakcie obróbki termicznej i silnej ekspozycji na słońce. 

Witaminy i suplementy

Witaminy i suplementy

Witaminy i minerały
Leki i suplementy

Co grozi w wypadku niedoboru witaminy E?

Witamina E należy do grup witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oznacza to, iż jej niedobór jest rzadki, a jeśli już występuje, to najczęściej w wypadku chorób układu trawiennego, ale też np. z mukowiscydozą (więcej o tej chorobie dowiesz się pod tym linkiem). Skutkami takiego niedoboru są:

– degeneracja, a nawet zanik mięśni,
– anemia, przewlekłe zmęczenie,
– przedwczesne starzenie się skóry,
– problemy neurologiczne, zaburzenia układu nerwowego,
– niedokrwistość (niski poziom hemoglobiny lub czerwonych krwinek),
– pogorszenie wzroku i bezpłodność.

Nadmiar witaminy E w organizmie to również nieczęste zjawisko – jest ono możliwe tylko przy przyjmowaniu dużych dawek przez dłuższy czas. Gdy już jednak występuje, towarzyszą mu bóle głowy, rozdrażnienie i problemy mięśniowe.

Gdzie szukać?

Najwartościowszymi źródłami witaminy są głównie produkty pochodzenia roślinnego, takie jak oleje (np. słonecznikowy), oliwa czy orzechy. Ponadto, można ją znaleźć w kaszach, pieczywie pełnoziarnistym, niektórych owocach (awokado, brzoskwinie) i warzywach (marchew, warzywa zielone). Witamina E występuje również w produktach zwierzęcych, takich jak jajka, mleko czy, podobnie jak witamina D (więcej cennych wiadomości o jej prozdrowotnych właściwościach tutaj), w rybach i tranie. Istnieją również suplementy diety w tabletkach, które pozwalają na zbilansowanie poziomu witaminy E w organizmie, ponieważ jej faktyczna zawartość we wszelkich produktach nie zawsze wystarczy, aby wypełnić dzienne zapotrzebowanie, które wynosi dla dorosłej osoby około 8-10 mg.

Witamina E przeciw wolnym rodnikom

Prowadzone przez lata badania na właściwościami witaminy E pokazały, iż ma ona silne właściwości antyoksydacyjne. Stosowanie jej skutecznie obniża ryzyko zachorowania na m.in. raka wątroby czy prostaty. Kluczem do skutecznego przeciwdziałania jest jednak odpowiednia dawka, ponieważ sztuczny nadmiar witaminy E może przynieść odwrotne skutki do zamierzonych. W niektórych przypadkach witamina ta potrafi nawet wspomóc leczenie niektórych nowotworów, ale jest to temat do dalszych, szeroko zakrojonych badań.

Witamina E w ciąży

W trakcie ciąży odpowiednia suplementacja jest niezwykle istotna, ale powinna być stosowana wyłącznie pod kontrolą lekarza. Witamina E jest w tym czasie najważniejsza w 3 trymestrze, kiedy to ma wpływ na wzrok dziecka oraz rozwój układu nerwowego. Ewentualne braki witaminy mogą odcisnąć negatywne piętno w postaci wad rozwojowych. W skrajnych przypadkach jest śmiertelnie groźne dla życia zarówno dziecka, jak i matki. Witaminę E najlepiej stosować wespół z kwasem foliowym, o którego właściwościach już pisaliśmy. Pozwoli to na odpowiednią wagę noworodka w chwili urodzenia, a wcześniakom da tak ważną dawkę witamin, których ich organizm nie jest jeszcze w stanie samodzielnie wytworzyć.

Witamina młodości i zdrowia?

Podobnie jak wiele innych związków organicznych, tak i witaminę E stosuje się w kosmetyce, głównie w kremach do skórę twarzy, ale nie tylko. Jej najważniejszą właściwością jest nawilżanie i ochrona skóry, dzięki czemu można preparaty z witaminą E w składzie używać w przypadku cery suchej czy wrażliwej. Witamina E zapobiega starzeniu się skóry i redukuje zmarszczki – jeśli więc marzymy o młodej i pięknej cerze, warto sięgnąć po preparaty, które mają ją w składzie. Warto o niej pomyśleć także w czasie opalania, ponieważ chroni naszą skórę przed promieniowaniem UV.

Odpowiedni poziom witaminy w organizmie korzystnie wpływa na płodność mężczyzn poprzez uczestnictwo w spermatogenezie. Stąd stosuje się ją w ramach wsparcia leczenia bezpłodności. Dawki witaminy E pozwalają również zapobiegać chorobom wzroku, takim jak np. zaćma. Niektóre badania udowadniają, iż witamina wpływa na obniżenie złego cholesterolu LDL, co redukuje poziom zachorowań m.in. na miażdżycę. Witamina E działa więc wieloaspektowo na nasz organizm, stąd należy dbać o jej prawidłowy poziom, a w niektórych przypadkach także o dodatkową suplementację.

Dowiedz się więcej o prozdrowotnych właściwościach innych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach:

1. Do czego witamina K jest potrzebna?

2. Witamina A źródło zdrowia oraz młodości

3. Witamina D jak doskonały regulator insuliny